Skip to content
Yazı Renkleri
Arzu Polat Evlendi
ImageHayat boyu birlikte ilerlemeye karar verdiğiniz yolda, güneş hep önünüzde olsun ki gölgeler ardınızda kalsın. Bir ömür boyu mutluluklar...
 
Rıza Polatîn Vefatı

Rıza Polat Berlin de Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 
Şükran Seferoğlu'nun Vefatı

Şükran Seferoğlu, İzmir'de vefat etmiştir. Mekanı cennet ruhu şad olsun.


 
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Haberler arrow KOGIRS'IN ÇOBDER PROGRAMI ÜZERİNE GÖRÜŞLERİ
KOGIRS'IN ÇOBDER PROGRAMI ÜZERİNE GÖRÜŞLERİ
COB-DER’IN ÜC YILLIK PLAN VE PROGRAMINA ILISKIN GÖRÜS VE ÖNERILERIM

Her ne kadar daha önceki yazı tarafımdan kaleme alınmışsa da benim görüşlerim değil. Hem dernek yönetiminin, hem üyelerin hem köylülerimizin görüş, öneri ve talepleridir. Bunlara sonradan gelen fikirler var. Onları da ileride ekleriz. Çok bekledim önce birileri yazsın ama yazan olmadı.

Üzülerek belirteyim ki, program istenilen tepkiyi ortaya çıkaramamıştır. Program hakkında eleştiri, öneri, talep, alternatif, görüş, fikir belirtilmemiş. Ben de varım, katkı sunarım, sunu şunu yapabilirim diye bir istem de olmamış. Bir kişi sadece bir konuda görüş belirtmekten hariç. Bir iki arkadaş da telefon, msn yoluyla fikir belirtmişler ama bizim istediğimiz perde arkasından değil, açıktan açığa konuşmak. Çünkü bir kişiyi sorumlu görmek, ya da ona bu rollü vermek veya onu buna yöneltmek doğru değil. Bu yanlıştır ve biz bu yanlışı hep yapmışız. Bizim istediğimiz; şeffaflığın,katılımcılığın, kolektifliğin, kontrollün ve ortak sorumluluğun ortaya çıkmasıdır. Yıllardır demokrasi demokrasi diye feryat ediyoruz. Peki, bu demokrasi nedir ki acaba! Su mu? Hava mı? Ekmek mi? toprak mı? ateş mi? yoksa hepsi mi? Ya da birinin cebinde yazılı olan bir karne, ehliyet mi? Bu yerde mi? gökte mi dır? Evet ne yerde ne gökte, sadece insan`da dır. Felsemize göre de bu böyledir. Ne ararsan kendinde
ara.

Demokrasiyi sadece düzenlerde, yasalarda kanun koyucularda, egemenlerde aramak doğru değil. En iyi düzen, en iyi yasa eğer, insanlar demokrat değilseler, demokrasi bilinci eksik ya da yoksa demokrasi gerçekleşmez, yasayamaz. Demokrasinin genel şartları var: Katılımcılık, açıklık, kontrollük, paylaşımcılık ve sorumluluk. Katılımcılık nasıl olur? insan kendisiyle ilgili
karar,görüş,secim,is,sağlık,eğitim ,,,, vs bizzat katılmalı,görüş-fikir,istem,öneri ve eleştirilerini dile getirmeli.Kısacası kendisiyle ilgili konularda ilgili olmalı,duyarlılık göstermeli.
 

Açıklık: Birey ve toplumsal konularda açıktan yapılmalı. Faaliyet ve fiiller, kararlar perde arkasında, gizlice değil ilgili olan herkese acık olmalı.

Kontrollük: Yapılanların ilgilendirenler tarafından denetlenebilir olması, eleştiriye ve özeleştiriye açık olmak, sürekli görüş alış verisinde bulunmak.
 Paylaşımcılık: Gerek verilen emekte, gerekse emek sonucu ortaya çıkan ürün veya hizmetin eşit olarak tüm ilgilendirenlere paylaşılması.  

Sorumluluk: Bütün bu yapılanların sorumluluğunu taşımak, sorumluluk bilincinde olmak. Tabi bunların yapılabilmesi için özgür bir ortamın olması şart. Kalımcıların baskısız, kendi özgür iradeleriyle katılabilmeliler. Gelelim bizim faaliyetlere ilişkin görüş ve önerilerime.

KARARI ALINAN FAALIYETLER:
1.Dernek üyelilik çalışmalarını hızlandırmak, tüm köylülerimizi üye yapmak.
Katılıyorum. Şuana kadar kimseyi üye yapmadım. Köylülerimizin illa birilerini beklemeleri de gerekmez sanırım. Kendiliğinden üye kaydını yapabilir. Üyelik şartlarına haiz tüm köylülerimizin üye olması benim de beklentim eğer, ortaya çıkan bir üründen, bir hizmetten faydalanıyorsak, biz de üye olmalıyız, hizmetten faydalanıp da katkıda bulunmamak bence eşitlik ilkesine ters düşer.

2.Ağaçlandırma ve erozyon önlemleri. Köyün korunması ve güzelleşmesi, ekolojik dengenin sağlanması, temiz hava ve bol oksijenin sağlanması için, gerekli ve zorunludur. Payıma düsen katkıyı sunarım.

3.Gölü balıklandırma. Göl balıklandırılmıştır ama maya tutar mı tutmaz mı? Belli değil. Bazı köylülerimin bu konuda endişeleri vardır, onları göz önünde bulundururuz.

4. Geçim kaynağını çeşitlendirmek ve gelir getirici projeler. Bence ceviz ağaçların dikimine devam edilmeli. En iyi meyve (ticari anlamda) cevizdir. Satılmazsa dahi bozulmaz, çürümez, nakliyat esnasında zedelenmez. İçi çıkarıldığın da kabuğu yakacak olarak kullanılır hatta ilaç sanayinde kullanılıyormuş. Ağaçları büyüdüğün de değer eder. Ben de bizim evin önündeki tarlayı yapmayı düşünüyorum. Başka arkadaşlar da varsa beraber yapmak daha ucuz olur.

KARARI ALINMIYAN ÖNERI DÜSÜNCE; TASARI VE TALEPLER:
1:Köye bir bilgisayarın alınması. Evet, bu gerekli ve zorunludur. Simdi dernek merkezi köyde hem dernek çalışmaları hem iletişim kolaylılığını hem ekonomik iletişimi sağlamak acısından.

2. Köy Müzesinin ve köy arşivinin oluşturulması. Bunun adımları kısmen atılmıştır. Ama bu isi yapacak bir komitenin oluşması bence daha doğrudur. Ben bu konuya katkı sunarım.

3.Akarsular, rüzgâr ve güneş enerjisinden faydalanacak projeler geliştirmek. Bu çok masraflı.  Ama ilgisi olan insanlar var.

4.Köye bir elektrik jeneratörünü almak Bence bu da gerekli ve zorunlu. Ben köydeyken sürekli elektrikler kesiliyordu.

5.Bilimsel hayvancılığın geliştirilmesi. Yok, almaya yüz tutmuş hayvancılığı yeniden geliştirmek. Hem sağlıklı gıda açısından hem gelir açısından.

6.Köy içi su arkların yapılması. Bu bence muhtarın faaliyet alanına girer ama biz dernek yönetimi olarak gerekli desteği veririz. Gerçi, birçok konu Muhtar heyetiyle yapılması zorunlu.

7.Yakacak sorunun hal edilmesi. Bu da muhtarın önceliğinde yapılması gerekiyor. Yönetim olarak destek sunarız.

8.Gelenek-görenek, örf-adetlerimizi kapsayan temsili bir köy düğünün yapılması. Benim çoktandır çok istediğim bir etkinlik. Bu etkinliğe de kendimi katarım. Umarım bana destek çıkan arkadaşlar çıkar.

9.İzmir, İstanbul ve Almanya da yılbaşı gecesi veya eğlencesi düzenlemek. Aldığım bilgilere göre İzmir’in böyle bir hazırlığı var. İstanbul’un şimdilik yok. Almanya Berlin komitesi hazırlığını bitirmiş. İlanı da siteye vermiştir. Köylülerimizi bekliyoruz.

10.Genç ve kadınlarla ilgili çalışmalar. Bence herkes kendi taleplerini yazarsa daha iyi olur. Gençler, Gestemerdli gençlerin tanışma etkinliğini organize edebilirler. Yeri zamanı kendileri belirlesinler.

11.Okuyan öğrencilere burs vermek. Söylemi hoş ama kimseden bir ses çıkmıyor. Ben de net bir şey söyleyemiyorum.Ancak gelecek görüş ve öneriler doğrultusunda tartışabiliriz.

12.Vengê Gestemerde Radyosunu en az haftada bir yayın yapması. Katılıyorum. Destekliyorum, ben de buna katkı sunmaya hazırım.

13.Dernek parasının gelir getirici projelere yatırılması. Ben hemen su olsun diyemiyorum, cok sorumlu ve riskli. Belki gelen öneri ve görüşler bir netliğe bizi götürür.

14.Dil ve Kültür çalışmalarını sürdürmek. Ben buna da katkı sunmaya hazırım. Somut proje olarak ortada bir şey yok. Benim bir önerim var, UNESCO kaybolma sınırındaki diller arasında bizim dili de saydı. Bilmem oradan da yârdim alarak Varto merkezde dil kursunu açabilir miyiz?

15.Köy merasından birkaç dönüm arazinin köy tüzel kişiliğine ayrılması. Sanırım bu pek anlaşılamadı. Amaç su: Köyde arazisi olamayıp köyde ev yapmak isteyen köylülerimize bir olanak sağlamak amaç edinmiştir. Ben bunu doğru buluyorum ve destekliyorum.

Sonradan projelere ek olarak gelenler var.
 
1. Göle kafes içinde alabalık atılması,
2.Gölün çevresinin yani sazlık alanı toprakla doldurup meyve ağaçlarını dikmek.
3.Gestemerdliler arasında bir Konferansın organize edilmesi.
4. Dernek adına takvim basmak Takvim çalışması sürüyor, sanırım kasım ayinin sonunda biter.
5. İzmir, İstanbul ve Almanya`da dernek şubelerinin açılması. Bu konuyu gelecek Dernek Genel Kurulunda ele alacağız.

Selam ve Saygılarımla.
 

Rıza KOGIRS
 

Duyurular

Rıza Polat'ın Vefatı

Rıza Polat 21.04.2019 tarihinde Berlinde vefat etmiştir. Cenazesi 26.04.2019 tarihin de Buca Kuruçeşme Cemevi'nden alınarak Kaynaklar mezarlığında defnedilecektir.

ÇOBDER

Kümriye Kocadağ'ın Vefatı DUYRULUR

Kumriye Kocadağ  Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi yarın 08.05.2017 tarihinde Çobandağı(Gestemerde) köyünde defin edilecektir Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 

ÇobDerZiyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Hüseyin POLAT
Mübarek Kurban Bayramını sevdiklerinizle
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi