Skip to content
Yazı Renkleri
Arzu Polat Evlendi
ImageHayat boyu birlikte ilerlemeye karar verdiğiniz yolda, güneş hep önünüzde olsun ki gölgeler ardınızda kalsın. Bir ömür boyu mutluluklar...
 
Rıza Polatîn Vefatı

Rıza Polat Berlin de Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 
Şükran Seferoğlu'nun Vefatı

Şükran Seferoğlu, İzmir'de vefat etmiştir. Mekanı cennet ruhu şad olsun.


 
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Haberler arrow ÇOBDER'İN 2010 - 2013 YILLARINI İÇEREN ÜÇ YILLIK PLAN VE PROGRAMI
ÇOBDER'İN 2010 - 2013 YILLARINI İÇEREN ÜÇ YILLIK PLAN VE PROGRAMI

ÇOBANDAĞI KÖYÜ KALKINDIRMA
 
VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ´NIN
ÜÇ YILIK (2010 - 2013)

PLAN VE PROGRAMI


 

 

 

 

ÇOBANDAĞI KÖYÜ KALKINDIRMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ´NIN
ÜÇ YILIK (2010 - 2013) PLAN VE PROGRAMI

Yeni dernek yönetimini , yeni dernek yönetiminin plan ve programını ,alınan ve alınacak kararları; köylülerimize tanıtmayı,bilgilendirmeyi,katılımcılığı,şeffaflığı,adaleti ve kontrolü sağlamak amacıyla köylülerimizin bunlara ilişkin; görüş,düşünce,öneri, eleştiri,talep ve istemlerini almayı uygun görüyoruz.

ÇobDer Olağan 2. Genel Kurulu 03 Ağustos 2010`da yapıldı. CobDer`in Yönetim Kuruluna aşağıda isimleri ile birlikte görevleri karsılarına yazılmıştır.

Nazım KOCADAG : Başkan ( köy )
Mehmet BARIS       : İkinci Baksan ( köy )
Adnan TEKGÜL      : Saymanı (köy)
Rıza KOCADAG      : Genel Sekreteri ( Almanya )
Ali KOCADAG         : Asil Üye ( İngiltere )
Hüseyin BARIS       : Asil Üye ( İzmir )
Doğan KOCADAG : Asil Üye ( köy )
Ahmet TEKGÜL      : Asil Üye ( köy )
Garip KOCADAG    : Asil Üye ( İstanbul )
İmam KOCADAG    : Asil Üye ( İzmir )
M. Ali KOCADAG    : Asil üye ( köy )

Cob-Der Yönetim Kuruluna seçilmişlerdir. Ayrıca yapılan programa göre de bir görevlendirme yapılacak. Dernek Yönetimi seçilirken iki farklı görüş ortaya cıktı. Bir: Dernek Yönetiminin çoğunluk köy dışında kalanlardan oluşsun. Çoğunluk köyde kalanlardan oluşursa, yürümiyeceğini, ileri sürüldü.

Buna karsı ileri sürülen görüş; özellikle, eski Dernek Yönetimi tarafından, çoğunluk dışarıda kalanlardan oluşursa, karar almak zorlaşır, biz gecen dönemde karar almada çok zorlandık, bu yüzden çoğunluğun köyden seçilmesi uygundur. Bunun üzerine çoğunluğu(6 kişi) köyden kalanlardan 5 kişi de dışarıda kalanlardan olmak üzere 11 kişi seçilmişlerdir.

Ayetten; köylülerimizin çoğunlukta olduğu İzmir, İstanbul ve Almanya da birer şubenin açılması ve açılacak şubeler vasıtasıyla dernek hizmetleri buradaki köylülerimize de ulaşır. Önerisi dile getirildi. Bu öneri Genel Kurulda ret edildi. Öneriyi sunanların gerekçesi; köy dışında yasayan köylülerimizin de sorunlarının olduğu, bunlarla açılacak şubelerin ilgilenmesi gerektiği. Öne sürüldü.

Buna karsı görüş: Evet doğrudur. Ancak şimdilik biz buna hazır değiliz ve cevap olamayız. Bu şubeler beraberinde yeni sorunlar da getirir. Biz şimdilik var olana sahip çıkalım ve başarıya götürelim yeter. Ama oralardan dernek yönetimine an az bir temsilci seçilirse ve bu temsilci bulunduğu yerde bir çalışma grubu oluşturursa; bu çalışma grubuyla hizmet sunar, sorunları, istek ve talepleri dernek yönetimine getirir. Dernek programı ve faaliyetlerini köylülere taşır. Böylece oralarda yaşayan köylülerimize hizmet yeterli olmasa da kısmen gitmiş olur.

Köylülerimizin çoğunlukta bulunduğu İstanbul,İzmir,Almanya,İngiltere`den birer temsilci dernek yönetimine seçilmişlerdir.Ama bunlar yeterli değil , hem temsil açısından hem hizmet acısından.Onun için bu arkadaşlarımıza yardımcı olacak bir komite veya çalışma grubunun oluşması gerekir.Bu da buradan bir çağrıdır!. Köyüne ve köylülerine hizmet emek isteyenler; yeteneğine, imkânlarına, zamanına ve gücüne göre görev almak istediklerini bildirsinler.

KARARI ALINAN FAALIYETLER:
1.Derneklerin temelini üyeler oluşturur, üyesiz dernekler yaşamsal olamaz.Onun için üyelik çalışmalarını hızlandırma,üyelik aidatlarını zamanında almak,Dernek üye sayısını artırmak. Amacımız; şartları dernek tüzüğüne uyan olan tüm köylülerimizi üye yapmaktır. Üyelik aidat miktarı düşürülebilinir, herkesin ödeyebileceği ve nüfus olarak kalabalık olan ailelerin zorlanmadan ödeyebilecekleri bir miktar.

2.Ormanlandirma ve erozyon önlemleri: Bu Proje eski yönetimin devamıdır ve uzun süreli bir projedir. Köydeki bos mera ve arazileri ağaçlandırmak. Ağaç çeşidi; meşe ve meyve ağaçları düşünülmektedir.Uzmanların toprak tahlilleri sonucu belirlenecektir.

3.Gölü balıklandırma ve çevresinin düzenlenmesi. Balık çeşidi su tahlilleri sonucu uzmanlarca belirlenecek

4.Geçim kaynağını çeşitlendirmek ve gelir getirici projeler. Bu konuda şimdilik tek karar var; kısa sürede verim verecek ceviz ve kiraz ağaçlarının hem özel hem köy merasına dikilmesi. Köylülerimiz kendi özel arazisine hangi ağaç çeşidini dikmek istediklerini bildirmeleri rica olunur. Çünkü; talep edilen ağaç cinsine göre çalışma yürütülecektir. Bu konudaki gelecek öneriler yönetimce değerlendirilecektir.

KARARI ALINMIYAN ÖNERİ, DÜŞÜNCE, TASARI VE TALAEPLER:
1.Köyde dernek yönetiminin hem kendi aralarında hem de köylülerimiz arasında iletişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak, bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, köylülerin faydalanması amacıyla köye bir Bilgisayar´in alınması.(örneğin: Internet üzeri ucuz ve görüntülü telefon görüşmesi)

2.Köy Arşivinin ve Köy Müzesinin oluşturulması. Dernekle birlikte çalışacak bir çalışma grubunun oluşması için, çalışacak arkadaşların kendilerini önermeleri ve herkes elindeki materyali bu arkadaşlara, Köy Sitesine, dernek yönetimine vermeleri ve göndermeleri rica olunur.

3.Akarsular, rüzgâr ve güneş enerjisinden faydalanacak projeler geliştirmek.

4.Köye bir Elektrik jentörünü almak. Köyde sürekli elektrikler kesildiğinden bu ihtiyaç haline gelmiştir.
5.Bilimsel hayvancılığın geliştirilmesi.

6.Köy içi su arklarının yapılması. Bazı yerlerde sürekli taşıyor. Buraların betonla yapılması.

7.Yakacak sorunun hal edilmesi. Bir orman köyüne tanınan haklardan faydalanılması.

8.Gelenek-görenek, örf ve adetlerimizin kaybolmaması,yeni nesillere tanıtılması
amacıyla üç yıl içerisinde temsili bir köy düğünün yapılması.

9. İzmir, Istanbul, Almanya´da seçilen dernek temsilcilerinin yılbaşı veya gece senliklerin yapılmasını organize etmek. Bu konuda köylülerin de onayını almak ve yardımlarını talep etmek.

10.Gençler ve kadınlar hakkında bir öneri gelmedi.onlar da kendi taleplerini yazarlarsa memnun oluruz.Gençler bir folklor ve bir futbol takimini kurabilirler.
11.Okuyanlara burs vermek. Kime, nasıl ve ne kadar verilecek? Bu belli değil. Burada bir netlik gerekiyor.

12.Vengê Gestemerde Radyosunun haftada bir gün de olsa faaliyetini sürdürmesi.Bu konuda yardımcı olmak istiysen arkadaşlar ,kendilerini önersinler.

13. Sürekli para toplamakla ileri gidilmez. Onun için Dernek parasının değerlenmesi ve gelir getirici yatırım yapmak.(Bir işyeri, dükkân, ev ve benzeri olabilir.)

14.Dil ve Kültür çalışması hakkında somut öneri ve talepler bekliyoruz.

15.Köy tüzel kişiliğine ait bir kaç dönüm arsanın köy merasından ayrılması.
Beraber başarmak dileğiyle hepinize sağlıklı mutlu günler dileriz.

Saygı ve sevgilerimizle

COBDER YÖNETİMİ ADINA.
 

Rıza KOCADAĞ


 

Duyurular

Rıza Polat'ın Vefatı

Rıza Polat 21.04.2019 tarihinde Berlinde vefat etmiştir. Cenazesi 26.04.2019 tarihin de Buca Kuruçeşme Cemevi'nden alınarak Kaynaklar mezarlığında defnedilecektir.

ÇOBDER

Kümriye Kocadağ'ın Vefatı DUYRULUR

Kumriye Kocadağ  Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi yarın 08.05.2017 tarihinde Çobandağı(Gestemerde) köyünde defin edilecektir Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 

ÇobDerZiyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Hüseyin POLAT
Mübarek Kurban Bayramını sevdiklerinizle
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi