Skip to content
Yazı Renkleri
Arzu Polat Evlendi
ImageHayat boyu birlikte ilerlemeye karar verdiğiniz yolda, güneş hep önünüzde olsun ki gölgeler ardınızda kalsın. Bir ömür boyu mutluluklar...
 
Rıza Polatîn Vefatı

Rıza Polat Berlin de Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 
Şükran Seferoğlu'nun Vefatı

Şükran Seferoğlu, İzmir'de vefat etmiştir. Mekanı cennet ruhu şad olsun.


 
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Sosyal ve Kültürel Yapı arrow Halk Oyunları
Halk Oyunları

VARTO HALK OYUNLARI
Varto da düğünler genelliklen davul ve zurnayla yapılır. Davul ve zurna eşliğinde halk oyunları oynanır. Varto da oynanan halk oyunları çok şeyi anlatır acıyı, hüznü, ayrılığı, neşeyi ve sevinci en iyi şekilde anlatılır. Varto’nun çıvar köylerinde de aşağıda geçen halk oyunları oynanır.
Son yıllarda davul ve zurna yerine orkestra tercih edilmektedir. Nerdeyse yeni nesil davul ve zurnaya pek yanaşmamaktadır. Varto da oynanan halk oyunları üç guruba ayrılır:

1-Kılıç Oyunları                                                              
2-Kenetli Oyunlar                                                             
3-Cepki (solak) Oyunları

Kılıç Oyunları
Düğünlerde gençler sıraya dizilir ve yuvarlak bir daire çizerler. Ve serçe parmaklarından bir birine tutunurlar. Davul  Zurna esliğinde oyuna başlanır.   
 

Kenetli Oyunlar
Kılıç oyunundaki gibi gençler yan yana sıralanır ve yuvarlak bir daire oluştururlar. Ve kollar omuz hizasından  kenetlenir. Sağa doğru ve geri dönülerek oynanır. Bu halk oyunu kılıç oyununa göre daha hızlı oynanır.

Cepki (solak) Oyunlar
Kılıç oyunları gibi serce parmakları bir birine geçirilir. Ve yine halka halinde dizilir. Oyun üçayak sola iki ayak sağa oynama suretiyken oynanır. Gençler arasında en çok terci edilen oyun cepki oyunudur. Gençler düğünde saatler geçtikçe davul ve zurnanın esliğinde kendilerinden geçercesine dinlenmeden oynamaya devam ederler.
Varto'da bu üç gurup dışında:
 
1-SIVIKi                          
2-HOSANKi                   
3-TANZARE                 
4-YARGUSTE              
5-YASURME                 
6-YARE   

Denilen oyunlarda oynanır. Bu oyunlar arasında özelikle Hosanki çok hızlı oynanan bir halk oyunudur. Hosanki ayni zamanda çok kişiyle oynandığı zaman düzen bozulur Genelikle küçük guruplar halinde ayrı ayrı oynanır. Davul zurna hosanki havasını çaldığında düğünde hızlı hareketlenmeler baslar herkes yerini almaya baslar. Gençlerin en çok sevdiği halaydır. Ancak çok hızlı oynandığı için çok yorucudur. Çok uzun süreli oynanmaz.

 

 


 

Duyurular

Rıza Polat'ın Vefatı

Rıza Polat 21.04.2019 tarihinde Berlinde vefat etmiştir. Cenazesi 26.04.2019 tarihin de Buca Kuruçeşme Cemevi'nden alınarak Kaynaklar mezarlığında defnedilecektir.

ÇOBDER

Kümriye Kocadağ'ın Vefatı DUYRULUR

Kumriye Kocadağ  Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi yarın 08.05.2017 tarihinde Çobandağı(Gestemerde) köyünde defin edilecektir Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 

ÇobDerZiyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Hüseyin POLAT
Mübarek Kurban Bayramını sevdiklerinizle
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi