Skip to content
Yazı Renkleri
Arzu Polat Evlendi
ImageHayat boyu birlikte ilerlemeye karar verdiğiniz yolda, güneş hep önünüzde olsun ki gölgeler ardınızda kalsın. Bir ömür boyu mutluluklar...
 
Rıza Polatîn Vefatı

Rıza Polat Berlin de Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 
Şükran Seferoğlu'nun Vefatı

Şükran Seferoğlu, İzmir'de vefat etmiştir. Mekanı cennet ruhu şad olsun.


 
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Tarihçe arrow Köyümüzün Oluşumu
Köyümüzün Oluşumu
Muş ili Varto ilçesinin kuzeybatısında yer alan Çobandağı Köyü, 39.13 kuzey enleminde ( N ), 41. 29 doğu boylamında (E) yer almaktadır. Köyün batısında Seki Köyü, doğusunda Oğlakçı Köyü, güneyinde Ağaçaltı Köyü ve kuzeyinde Babalı Dağlar ( Hazır Baba)  ile çevrilidir. Çobandağı Köyü ilçeye 7 km uzaklıktadır.  Kuzey batısı ile kuzeyinde Bingöl Dağlarının uzanır. Ünlü’’Goşkar Baba’’dağı ile başlayan Babalı Dağlar, hemen hemen her yerleşmenin yanı başında farklı isim ve hikâyeleriyle yer alan ziyaretleri ve Hazır Baba’sıyla bilinen bu dağların güneyinde yer alan bir köydür. Rakım, köy merkezi 2300 m. üzeri iken, kuzeyinde yer alan Babalı Dağlar 2800 m. üzerindedir.

İlk olarak Xan Avdelanlar’ın, kendilerine yerleşim yeri olarak Gestemerde’yi seçtikleri ve bir süre burada yaşadıkları sözel tarihimizden anlaşılmaktadır. 16 yy. sonu veya 17 yy. başlarında geldikleri tahmin edilmekle birlikte, kesin geliş tarihleri henüz bilinmemektedir. Köyümüzde ki anayolun yapımına kadar, Bıra Kocadağ’ın evleri önünün de ki mezarların, Xan Avdelanlar’a ait olduğu bilinmektedir. Bu kabilenin köyümüzden nereye gittikleri, akıbetlerinin ne olduğu konusunda, herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Yalnız, Cemkanlar’ın gelişi ile başka yerlere göç ettiklerini varsayabiliriz.

Gestemerde’ye gelip yerleşen Cemkanlar’ın 17 yy. sonuna kadar, burada yaşamlarını sürdürdükleri tahmin etmekteyiz. Köyümüze ait şu anki mezarlarının ilkleri, bu kabileye ait olduğu söylenmektedir. Bu mezarlardan büyükçe ve beyaz ve üzerinde hançer figürleri olanı (diğerlerinden çok farklı), kabilenin beyine ait olduğu idea edilmektedir. Buna pek ihtimal vermediğimiz için, adı geçen mezarı araştırmaya değer buluyoruz.  

Mehmet Ağa Seki (Keça ) köyünde konaklarken kendisine, Merga Gomi’de köm yaptırır. Beli bir süre küçükbaş hayvanlarını burada barındıran Mehmet Ağa, Ali Ağa’yı da koyunlara bakmakla görevlendirir.

Bu durumdan hoşnut olmayan Cemikanlar, Gestemerd’den göç edip bugünkü Dırban Köyü’ne giderler.

Hüseyin Ağa çocukları Cebrail ve Ali ile birlikte Gestemerde yerleşirler. Qeceran, Xidan ve Mîrskan kabilelerin Gestemerde gelmeleri, Ali Ağa’nın aşiretin sorumluluklarını üstlendiği döneme denk gelmektedir. Günümüze kadar, qasıman, Qeceran, Xidan ve Mîrskan kabileleri, Gestemerd’de yaşamlarını sürdürmektedirler. Ve sürdürmeye devam edecekler.

 


 

Duyurular

Rıza Polat'ın Vefatı

Rıza Polat 21.04.2019 tarihinde Berlinde vefat etmiştir. Cenazesi 26.04.2019 tarihin de Buca Kuruçeşme Cemevi'nden alınarak Kaynaklar mezarlığında defnedilecektir.

ÇOBDER

Kümriye Kocadağ'ın Vefatı DUYRULUR

Kumriye Kocadağ  Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi yarın 08.05.2017 tarihinde Çobandağı(Gestemerde) köyünde defin edilecektir Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 

ÇobDerZiyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Hüseyin POLAT
Mübarek Kurban Bayramını sevdiklerinizle
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi