Skip to content
Yazı Renkleri
Arzu Polat Evlendi
ImageHayat boyu birlikte ilerlemeye karar verdiğiniz yolda, güneş hep önünüzde olsun ki gölgeler ardınızda kalsın. Bir ömür boyu mutluluklar...
 
Rıza Polatîn Vefatı

Rıza Polat Berlin de Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 
Şükran Seferoğlu'nun Vefatı

Şükran Seferoğlu, İzmir'de vefat etmiştir. Mekanı cennet ruhu şad olsun.


 
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Sosyal ve Kültürel Yapı arrow Yöresel Yemekler
Yöresel Yemekler
YÖRESEL TEMEKLER

ZERFET

Malzemeler
Un, yağ, maya, şeker ve sarmısaklı yoğurt

Yapılışı
Un leğenlerde yoğrulduktan sonra açılarak yuvarlak bir şekil verilir, şekil verildikten sonra, altına büyük taş yerleştirilmiş ve üzerine daha önceden ateş yakılarak hamuru pişirecek derecede ısıtılmış locına konur.Bunun üstüne sac konur ve sacın üzerine de tekrar ateı yakılır ve pişirmeye bırakılır. Iyice piştikten sonra sacın altından çıkarılan bafkonun, üst kapağı açılır. Içi iyice eşilir ve ayranla sıvanır. Daha sonra içinden çıkarılan ekmek parçaları ufalanarak tekrar içine doldurulur. Etrafına ayran, üzerine de kızartılmış tereyağ dökülür.Ve yemeye hazır hale gelir. Önceleri elle (baş parmak, işaret parmağı ve orta parmakla) yenirken şimdi kaşıkla yenmektedir. 

SİR
Zerfetle aynı malzemeleri içerir ve yapılması da aynıdır. Bafkonun hepsi büyük bir tepsiye doğranır. Zerfetteki gibi alt kısmı bırakılmaz, o da doğranır.Ve zerfet gibi yenir.


TİRİT
Ekmek yine keldoştaki gibi doğranır. Ayrı bir tavada soğan ve kavurma kızartılır. Kavurma içine su katılarak kaynatılır. Istenirse suyun içine kayısı ve yumurta da katılır.Bu karışım doğranmış ekmeğe dökülür ve hazır hale gelir.

MASTEWE

Malzemeler
Bulgur, ayran ve yağ

Yapılışı 
Bir tencereye ayran ve bulgur konularak kaynatılır. Katılaşıncaya kadar karıştırılır.Bu katılaşmış hali derin bir tabağa konur. Içi çukurlaştırılıp içine yağ dökülür.Ve afiyetle yenir.

XAŞİLA GULİKE

Malzemeler
Taze gulik (ilkbaharda yetişen doğal bir sebze), bulgur ve yağ

Yapılışı
Öncelikle tencerede gulik kaynatılır. Sonra yeterince bulgur katılır. Katılaşıncaya kadar karıştırılır. Daha sonra mastewe gibi içi çukurlaştırılarak yağ dökülür ve yenir.

GULOLİK (Sulu Köfte)

Malzemeler
Köftelik bulgur, kıyma, yumurta, soğan, salça ve baharat

Yapılışı
Soğan, salça ve baharatlar hazırlanır ve kaynamış suya katılır. Köftelik bulgur, yumurta ve kıyma da karıştırılarak iyicene yoğurulur. Ve fındık büyüklüğünde yuvarlaklaştırılır. Bu hazırlanan köfteler soğan, salça ve baharatların konduğu tencereye konur ve kaynatılır. Ve afiyetle yenir.

GIRAR

Malzemeler
Nohut, dövme, ayran ve nane

Yapılışı
Nohut ve dövme pişirilir. Üstüne ayran dökülüp hafif kaynatılır. Üstüne nane katılarak çorba niyetine içilir.

KEŞKEK

Malzemeler
Kemikli et, dövme, nohut ve yağ

Yapılışı
Et pişirilir.Diğer malzemeler de etin olduğu tencereye katılır. Ve ılaşıncaya kadar pişirilir.Katılaşınca tabaklara konur ve içi oyularak yağ dökülür ve yenir.

UN HELVASI

Malzemeler
Un, yağ, şeker ve su

Yapılışı
Un yağda kızartılıncaya kadar pişirilir. Yeterli miktarda şeker suda eritilir.Bu bulamaç kızarmış olan una katılır. Ve hafif ateşte pişirilir.
Varto'da Yetişen Doğal Sebzeler:

CAĞ
Dağlarda yetişir. Hem yemeği hem de turşusu yapılır. Kışın tavaya biraz yağ dökülerek, cağ, yumurta ve unla karıştırılarak pişirilir.

GULIK
İlkbaharda dağlarda yetişir. Doğal olarak yendiği gibi çorbası ve xaşili de yapılır.

KENGER
Doğal olarak yendiği gibi turşusu ve yemeği de yapılır.

Yemeği  
Kenger haşlanır. Suyu sıkılır. Yağda kızartılır. Birkaç yumurta eklenir. Ve hazır yemek haline gelir.

HELİZ
Ilkbahar mevsiminde yaygın olarak yetişir. Yemeği yapılır. Suda haşlanır. Sudan çıkarılıp sıkılır. Yağda kızartılır, ısteğe göre yumurta da katılabilir. Ve servis yapılır.

SO
Yemeği yapılır. Doğal olarak da yenir. Bazen gırara da katılır. Yemeği heliz gibi yapılır.

DOĞAL HALİYLE YENEN SEBZELER

Sıpıng(yemlik), sirim(doğal sarmısak), tırşo, rıbes(uşkun) ve pung(nane)


 


 

Duyurular

Rıza Polat'ın Vefatı

Rıza Polat 21.04.2019 tarihinde Berlinde vefat etmiştir. Cenazesi 26.04.2019 tarihin de Buca Kuruçeşme Cemevi'nden alınarak Kaynaklar mezarlığında defnedilecektir.

ÇOBDER

Kümriye Kocadağ'ın Vefatı DUYRULUR

Kumriye Kocadağ  Allah'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi yarın 08.05.2017 tarihinde Çobandağı(Gestemerde) köyünde defin edilecektir Mekanı cennet ruhu şad olsun.

 

ÇobDerZiyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Hüseyin POLAT
Mübarek Kurban Bayramını sevdiklerinizle
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi